Wystawa plenerowa odsłoni kolekcję zdjęć zrujnowanej Warszawy

Albert Latacz

Albert Latacz


W Warszawie zaplanowano wystawę plenerową, która zaprezentuje wyjątkową kolekcję fotografii z okresu zniszczeń i odbudowy stolicy, autorstwa Andrzeja Nitscha. Wystawę, organizowaną we współpracy z Instytutem Strat Wojennych oraz Domem Spotkań z Historią, ma na celu pokazanie nie tylko zniszczeń, ale także wysiłków odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Planowanie tej wystawy zbiegło się z 80. rocznicą odbudowy miasta, co podkreśla jej znaczenie dla społeczności lokalnej. Zdjęcia Nitscha stanowią cenne źródło wiedzy o historii Warszawy, ukazując zmiany, jakie zaszły w mieście.

Andrzej Nitsch, architekt i pracownik Biura Odbudowy Stolicy, był świadkiem i dokumentalistą dramatycznych wydarzeń związanych z odbudową Warszawy po jej zniszczeniach. Jego zbiór, który liczy około 4000 zdjęć, zawiera nie tylko obrazy ruin, ale również pierwsze oznaki nowego życia w mieście. Po 80 latach od zakończenia wojny, jego fotografie wciąż fascynują i stanowią ważne świadectwo minutowej historii stolicy, której nieodwracalne zmiany są na tym unikalnym materiale dokumentowane.

Zbiór zdjęć Andrzeja Nitscha jest zarówno symbolem strat wojennych, jak i odrodzenia Warszawy. Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno znane obiekty, jak i te, które zniknęły z miejskiego krajobrazu na zawsze. Dzięki digitalizacji i konserwacji, fotografie te będą dostępne dla przyszłych pokoleń jako podstawowe źródło wiedzy o powojennej stolicy. Instytut Strat Wojennych oraz jego partnerzy mają nadzieję, że zaprezentowane zdjęcia przyciągną uwagę mieszkańców i turystów, zachęcając ich do refleksji nad historią miasta.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Wystawa plenerowa odsłoni kolekcję zdjęć zrujnowanej Warszawy

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:18


Zobacz Także