Trwa budowa drugiej linii metra w Warszawie – postępy na Bemowie

Albert Latacz

Albert Latacz


Na budowie drugiej linii metra w Warszawie trwają intensywne prace, które mają za zadanie ukończyć odcinek na Bemowie. W ramach projektu powstają trzy nowe stacje: Lazurowa, Chrzanów oraz Karolin. Mieszkańcy mogą spodziewać się ukończenia budowy tego etapu do roku 2026, kiedy to zostanie oddana do użytku infrastruktura. Prace obejmują zarówno instalacje, jak i budowę torowiska oraz wykończenie pomieszczeń.

Na wszelkich odcinkach budowy trwają prace związane z układaniem instalacji. Stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin zyskują swój ostateczny kształt, a w wentylatorniach kontynuowane jest układanie okładzin akustycznych oraz posadzek. W głównych pomieszczeniach technicznych zainstalowane zostały systemy wentylacji, a w podstacjach energetycznych zamontowano większość niezbędnych urządzeń, co jest kluczowe dla przyszłego funkcjonowania systemu metra.

W kontekście torowisk, na tunelu łączącym stacje Karolin i Chrzanów prowadzone są zaawansowane prace betonowe. Proces budowy nawierzchni torowej jest skomplikowany i wymaga precyzyjnego wykonania wielu kroków technologicznych. Po ukończeniu tego etapu, zrealizowane będą dalsze prace, aby zapewnić odpowiednią jakość i bezpieczeństwo torów, które będą obsługiwały kursujące pociągi.

Jednym z ważniejszych elementów projektu jest finansowanie, które pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności. Całkowity koszt budowy wynosi 3 miliardy złotych, z czego znaczna część sfinansowana zostanie z funduszy unijnych. Oczekiwany termin zakończenia budowy oraz uruchomienia nowej linii metra do 2026 roku, ma na celu poprawę transportu miejskiego w Warszawie, co wpłynie pozytywnie na komfort życia mieszkańców.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Trwa budowa drugiej linii metra w Warszawie – postępy na Bemowie

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:7


Zobacz Także