W kamienicy przy ulicy Wileńskiej 21 zakończyły się prace konserwatorskie, które dotyczyły ściennych polichromii. Projekty tego typu mają na celu przywrócenie historycznego wyglądu wnętrz warszawskich kamienic, co stanowi ważny aspekt ochrony dziedzictwa kulturowego. Nowe odcienie malowideł oraz zrekonstruowane elementy dekoracyjne przyciągają uwagę mieszkańców oraz pasjonatów architektury. Działania te były prowadzone pod okiem Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Prace konserwatorskie w kamienicy rozpoczęły się w 2024 roku, kiedy to Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zleciło dokładne badania dotyczące wystroju klatki schodowej. Wyniki analiz potwierdziły obecność polichromii na ścianach i sufitach, co zapoczątkowało proces renowacji. Dzięki staraniom konserwatorów, nie sposób przeoczyć pozytywnej zmiany, jaką przyniosły prace, a szczególnie odnowienie malowideł na stropie klatki schodowej, które odzyskały swoje oryginalne barwy.
Zakończony właśnie etap konserwacji obejmował lamperie oraz schody. Specjaliści skupili się na usuwaniu wtórnych przemalowań, co wiązało się z zastosowaniem zarówno technik mechanicznych, jak i chemicznych. Każdy element został starannie oczyszczony, a ubytki uzupełnione przy użyciu materiałów historycznych wzmacniających ich pierwotny charakter. Dodatkowo, dokonano retuszu warstwy malarskiej, co pozwoliło na harmonijne wkomponowanie nowych elementów w istniejący styl dekoracji. Istnieje szansa, że podobne dekoracje mogą wciąż kryć się w innych warszawskich budynkach, dlatego zachęca się do prowadzania badań konserwatorskich przed planowanymi remontami.
Ostateczne efekty konserwacji, nadzorowane przez profesjonalnego konserwatora dzieł sztuki, zostały sfinansowane z budżetu miejskiego. Oprócz wzbogacenia estetyki wnętrz, przeprowadzanie takich prac przyczynia się do zachowania lokalnej historii oraz kultury. Mieszkańcy i właściciele nieruchomości mogą skorzystać z dotacji na przeprowadzenie badań i renowacji zabytków, co dodatkowo podkreśla znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego w stolicy.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Konserwacja polichromii w kamienicy przy ul. Wileńskiej 21 na Pradze-Północ
Zobacz Także

