Warszawskie Przedszkola Zmagają się z Niżem Demograficznym


Warszawa, podobnie jak wiele innych miast, doświadcza negatywnych skutków niżu demograficznego, co ma istotny wpływ na lokalne przedszkola. Z każdym rokiem liczba dzieci w Warszawie maleje, co prowadzi do zmniejszonego zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną radykalnie się zmniejszy, co z kolei zmusi władze do podejmowania trudnych decyzji dotyczących placówek edukacyjnych.

W chwili obecnej w stolicy funkcjonuje 362 przedszkola, w których uczy się prawie 43 tysiące dzieci. W związku z przewidywanym spadkiem liczby dzieci o blisko 2 tysiące w roku 2026, stołeczne władze podjęły już pierwsze decyzje dotyczące likwidacji niektórych placówek. Na styczniowej sesji Rady Miasta omawiane będą dalsze kroki, w tym likwidacja czterech przedszkoli w Śródmieściu oraz przekształcenie jednej z placówek w przedszkole specjalne. Spadek liczby dzieci zmusił władze do analizowania obecnej sytuacji i możliwych rozwiązań dla wszystkich dzieci w najbliższej okolicy.

W ostatnich latach znacznie zmalała liczba oddziałów przedszkolnych, co miało swoje konsekwencje w liczbie przyjętych dzieci. W latach 2021-2025 zredukowano 36 oddziałów w przedszkolach, a w roku 2025 przewiduje się, że tylko 2075 miejsc zostanie wykorzystanych. W związku z rosnącymi problemami zdrowotnymi i rozwojowymi dzieci, miasto odpowiedziało na te wyzwania, realizując ambitne programy inwestycyjne, które obejmują budowę nowych przedszkoli z nowoczesnym zapleczem oraz placami zabaw, starając się dostarczać wyspecjalizowane usługi edukacyjne blisko miejsca zamieszkania mieszkańców.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Warszawskie Przedszkola Zmagają się z Niżem Demograficznym

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:23


Zobacz Także