Warszawskie władze ogłosiły wprowadzenie etycznych ram dla generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI), mających na celu odpowiedzialne i transparentne korzystanie z tej technologii w administracji publicznej. Dzięki współpracy z Uniwersytetem SWPS, Centrum Etyki Technologii oraz firmą EGO, stworzono zasady, które mają na celu wspieranie urzędników w poprawie jakości obsługi mieszkańców. Sekretarz m.st. Warszawy, Maciej Fijałkowski, zaznaczył, że wprowadzenie GenAI będzie przebiegać zgodnie z jasno określonymi zasadami, które zapewnią etyczne standardy działania.
W ramach przygotowań do wdrożenia sztucznej inteligencji, warszawski samorząd opracował dwa kluczowe dokumenty. Pierwszy z nich, „Kierunki odpowiedzialnego wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w Urzędzie m.st. Warszawy”, jest przewodnikiem skierowanym do pracowników. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące etycznego korzystania z GenAI i będzie dostosowywany w miarę postępu technologii. Drugi dokument, „Warszawski Kodeks GenAI”, skierowany jest do mieszkańców miasta i określa zbiór zasad dotyczących stosowania tej technologii w administracji.
Wdrożenie sztucznej inteligencji ma przynieść szereg korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i urzędów. GenAI wspiera pracowników urzędów w codziennych obowiązkach, co ma przyczynić się do poprawy jakości obsługi. Kluczowym elementem nowych zasad jest także zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych, które mają być chronione poprzez podwójną weryfikację przy podejmowaniu ważnych decyzji. To jednak nie zastąpi bezpośrednich relacji między mieszkańcami a urzędnikami, które pozostają priorytetem warszawskich włodarzy.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Warszawa wprowadza etyczne zasady dla sztucznej inteligencji
Zobacz Także