Warszawa stawia na zieleń: betonu ubywa, nowych parków przybywa


W stolicy rozpoczęła się intensywna akcja zazieleniania przestrzeni publicznych, która wpisuje się w zyskujący na znaczeniu projekt „Stolica zieleni”. Dzięki współpracy Zarządu Dróg Miejskich oraz Zarządu Zieleni, w 2024 roku zrealizowane zostały działania mające na celu usunięcie znacznych ilości betonu, który zastępowany jest przez tereny zielone. Na przykład, w centralnych częściach Warszawy na nowo zazieleniły się miejsca, które mogą stać się przyjaznymi przestrzeniami dla mieszkańców.

Podczas ostatnich prac modernizacyjnych, usunięto około 7 tysięcy metrów kwadratowych betonu z różnych lokalizacji, takich jak plac Bankowy, ulica Filtrowa czy skwer Markowska. Te działania mają na celu poprawę estetyki i funkcjonalności miasta, a także przyczyniają się do zmniejszenia efektu miejskiej wyspy ciepła, co jest szczególnie istotne w kontekście zmieniającego się klimatu. Rozpłytowania, czyli proces usuwania zbędnych nawierzchni, prowadzą nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale także do stworzenia nowych terenów do rekreacji.

Wprowadzane zmiany przynoszą także korzyści dla pieszych. W miejscach, gdzie wcześniej parkowanie na chodnikach utrudniało ruch, po modernizacjach stworzono przestrzeń zarówno dla przechodniów, jak i dla drzew. W trzech popularnych ulicach, Chmielnej, Brackiej i Polnej, zasadzono nowe drzewa, krzewy oraz inne rośliny, co przyczyniło się do znaczącej poprawy jakości życia w centrum Warszawy. Mieszkający w stolicy mogą spodziewać się jeszcze większej zieleni, bowiem planowane są kolejne inwestycje, które mają na celu rozbudowę terenów zielonych na terenie całego miasta.

W 2024 roku na mieszkańców czekać będą następne projekty z budżetu obywatelskiego, które przewidują dalsze realizacje związane z usuwaniem betonu i wdrażaniem nowych nasadzeń. Już teraz w Warszawie przybywa się nowych drzew, parków oraz skwerów, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby społeczności lokalnych. Miejski Zarząd Zieleni zwraca uwagę na znaczenie przestrzeni zielonych jako miejsc sprzyjających rekreacji oraz odpoczynkowi, co jest niezwykle ważne w procesie poprawiania jakości życia w miejskim środowisku.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Warszawa stawia na zieleń: betonu ubywa, nowych parków przybywa

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:20


Zobacz Także