Zabytkowa Willa Bajka w Falenicy przechodzi kompleksowy remont, który ma na celu przywrócenie jej dawnej świetności. Prace konserwatorskie obejmują zarówno elewacje, jak i detale architektoniczne budynku. Inwestycja cieszy się wsparciem finansowym miasta, które przeznaczyło na prace blisko 375 tys. zł.
Willa Bajka, usytuowana przy ul. Lokalnej 57/59, jest jednym z cenniejszych obiektów architektury rezydencjonalnej w Warszawie. Została zbudowana około 1900 roku w stylu neorenesansowym i zachwyca bogatym wystrojem oraz charakterystycznymi detalami. Po II wojnie światowej obiekt został przekształcony w dom komunalny, co przyczyniło się do jego degradacji. Od dłuższego czasu wymagał on przeprowadzenia odpowiednich remontów, które mają na celu jego ochronę oraz renowację.
W ramach prowadzonych prac konserwatorskich zostaną podjęte działania mające na celu odbudowę oryginalnych elementów, które uległy zniszczeniu. Specjaliści zajmą się naprawą tynków, odtworzeniem gzymsów oraz wzmacnianiem konstrukcji budynku. Wyjątkowym wyzwaniem są zniszczenia spowodowane nieszczelnością dachu, które doprowadziły do degradacji elewacji. Obecnie zachowało się jedynie 10-15 proc. oryginalnych tynków, co stawia przed konserwatorami zadanie wiernego odtworzenia historycznego charakteru budynku. Mimo trudnej sytuacji, szczegółowa dokumentacja inwentaryzacyjna pozwala na precyzyjne rekonstrukcje bez stosowania gotowych odlewów.
Po zakończeniu remontu Willa Bajka ma zyskać nie tylko nowy wygląd, ale także zabezpieczenia, które pozwolą jej przetrwać kolejne lata. Odtworzone zostaną kluczowe elementy architektoniczne, takie jak gzymsy i obramienia okienne, które stanowią o wyjątkowym charakterze tej budowli. Remont, który współfinansowane jest przez miasto, ma szansę uczynić willę nie tylko wizytówką Falenicy, ale również ważnym elementem kulturowym Warszawy. Prace mają potrwać do końca listopada 2026 roku, a ich zakończenie z pewnością będzie świętem dla mieszkańców oraz miłośników architektury zabytkowej.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Remont zabytkowej Willi Bajka w Falenicy – nowe życie dla architektonicznego skarbu
Zobacz Także


