Premiera opery „Najlepsze miasto świata” w Teatrze Wielkim

Albert Latacz

Albert Latacz


W Warszawie odbyła się prepremiera opery „Najlepsze miasto świata”, która upamiętnia 80. rocznicę odbudowy stolicy. Dzieło, stworzone przez zespół artystów pod kierunkiem reżyserki Barbary Wiśniewskiej, ukazuje dramatyczne losy miasta i jego mieszkańców po II wojnie światowej. Inauguracja wydarzenia zbiega się z początkiem 68. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Opera powstała dzięki współpracy wielu instytucji i realizuje temat wspólnego wysiłku w odbudowie Warszawy.

Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Sinfonia Varsovia współpracowały przy realizacji opery, która jest oparta na motywach książki Grzegorza Piątka. Przedstawienie w unikalny sposób łączy różne formy wyrazu artystycznego, nawiązując do trudnych czasów oraz marzeń ludzi, którzy po zniszczeniu miasta walczyli o jego przyszłość. Kluczowe postacie opowieści to silne kobiety, które symbolizują zróżnicowane perspektywy tego ważnego okresu historycznego.

Muzykę do opery skomponował Cezary Duchnowski, który oświadczył, że jego celem było oddanie dźwiękowego obrazu Warszawy odbudowującej się z ruin. Do spektaklu dołączył także chór Teatru Wielkiego, który stanowi integralną część przedstawienia, wzmacniając emocjonalny przekaz. Przygotowania do premiery pokazują, jak ważne jest zrozumienie historii miasta, nawiązując do jego przeszłości oraz ukazując wspólne wartości, które przyczyniły się do obecnej formy stolicy.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Premiera opery „Najlepsze miasto świata” w Teatrze Wielkim

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:19


Zobacz Także