Nowe zasady dotacji miejskich na ekoinwestycje w Warszawie


Od początku stycznia 2025 roku w Warszawie wejdą w życie zmiany dotyczące miejskich dotacji na eko-inwestycje, które obejmą między innymi programy likwidacji „kopciuchów” oraz montażu instalacji odnawialnych źródeł energii. Decyzja o nowym regulaminie została podjęta przez radnych podczas ostatniej sesji. W związku z tym, mieszkańcy mogą spodziewać się istotnych modyfikacji w zasadach ubiegania się o wsparcie finansowe na proekologiczne przedsięwzięcia.

Zauważa się znaczący postęp w likwidacji nieefektywnych źródeł ciepła, gdyż od 2017 roku w Warszawie zniknęło ponad 80% kopciuchów. W tym czasie miasto zainwestowało blisko 90 milionów złotych w takie działania. Jednak od 2022 roku liczba wniosków o dotacje zaczęła malać, co skłoniło radnych do wprowadzenia ostatecznych terminów na aplikowanie o fundusze na wymianę kotłów bezklasowych, które będą przyjmowane jedynie do końca br. roku.

Kolejną istotną zmianą jest zakończenie dofinansowania na montaż kotłów gazowych, a wnioski w tej sprawie będą przyjmowane do grudnia 2024 roku. W zamian Warszawa wprowadzi dotacje na likwidację kotłów gazowych, które są wykorzystywane przez przynajmniej 10 lat lub mają otwartą komorę spalania. Takie działania mają na celu poprawę jakości powietrza w stolicy oraz bardziej efektywne wykorzystanie energii przez mieszkańców.

Zmiany nie ograniczają się jedynie do dotacji na wymianę źródeł ciepła. Nowe regulacje dotyczą również montażu odnawialnych źródeł energii, gdzie nabór wniosków zostanie wydłużony do końca marca. W przyszłym roku mieszkańcy uzyskają możliwość aplikowania o dotacje na magazyny energii do instalacji fotowoltaicznych. Dodatkowo, wprowadzono nową kategorię dotacji na rozbetonowanie przestrzeni miejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie terenów zielonych w miastach i ich wpływ na życie mieszkańców.

Źródło: Urząd Miasta Warszawa


Oceń: Nowe zasady dotacji miejskich na ekoinwestycje w Warszawie

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23


Zobacz Także