Muzeum Karykatury w Warszawie ogłasza otwarcie nowej wystawy zatytułowanej „Kseruj i rozdawaj!”, która będzie dostępna dla zwiedzających od 4 września 2026 roku. Wydarzenie to przybliży niezwykle istotny okres w historii niezależnej prasy w Polsce lat 80. i 90. XX wieku. Ekspozycja skupi się na zine’ach, czyli małych niezależnych publikacjach, które stanowiły ważny element kontestacyjnej kultury tamtych czasów. Wystawa potrwa do 15 listopada 2026 roku, a organizatorzy zaplanowali także szereg wydarzeń towarzyszących.
W latach 80. i 90. XX wieku, w Polsce miała miejsce intensywna działalność niezależnych autorów, którzy korzystali z kserokopiarek jako narzędzia sprzeciwu wobec narzuconych norm i politycznego reżimu. Ziny stały się swoistym głosem opozycji, umożliwiając szerzenie informacji i idei w trudnych warunkach. Wystawa w Muzeum Karykatury zamierza ukazać nie tylko artystyczne, ale również polityczne i społeczne aspekty tego fenomenu, prezentując różnorodne publikacje, które miały istotny wpływ na kształtowanie się nowego, demokratycznego społeczeństwa.
Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 1000 różnych zinów, w tym zarówno wydania o tematyce artystycznej, jak i politycznej. Wśród nich znajdą się znane tytuły, takie jak „Notatnik robotnika sztuk”, jak również pisma związane z różnymi subkulturami, jak punk, anarchizm czy kibicowanie. W programie wystawy ujęte są również wydarzenia towarzyszące, takie jak Targi Zinów oraz oprowadzania kuratorskie. Wszystkie działania mają na celu wzbogacenie doświadczeń związanych z ekspozycją i umożliwienie głębszego zrozumienia znaczenia zinów w kontekście historycznym i kulturowym.
- 5 września 2026 – 5. Targi Zinów (wstęp wolny)
- 12 września 2026 – Oprowadzanie kuratorskie (wstęp w ramach biletu na wystawę)
- 19 września 2026 – Warsztaty zinowe
Więcej informacji o wystawie i towarzyszących wydarzeniach można znaleźć na stronie Muzeum Karykatury. To doskonała okazja, aby zgłębić i docenić bogatą historię niezależnych publikacji w Polsce oraz ich wpływ na współczesną kulturę.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Nowa wystawa w Muzeum Karykatury: „Kseruj i rozdawaj!”
Zobacz Także



