Mieszkańcy Warszawy mają liczne możliwości, aby pozbyć się zbędnej odzieży oraz tekstyliów w sposób przyjazny dla środowiska. Z dniem 1 stycznia 2025 roku obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów. Dotychczas, mieszkańcy mogą korzystać z różnych form oddawania niepotrzebnych ubrań, które mogą być poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane. Istnieją również opcje dla tych, którzy chcą uratować swoje uszkodzone ubrania przed wyrzuceniem.
Warto zwrócić uwagę, że uszkodzone ubrania nie muszą od razu trafiać do śmieci. Wiele z nich można naprawić, przykładowo poprzez przyszycie guzików czy zacerowanie dziur. Mieszkańcy Warszawy mają możliwość skorzystania z ofert naprawy odzieży w wyznaczonych punktach, które można znaleźć na stronie kampanii Myślę nie marnuję. Takie działania nie tylko przedłużają życie ulubionych ubrań, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska.
W przypadku, gdy odzież i tekstylia są już zniszczone i nie nadają się do ponownego użytku, mieszkańcy powinni je oddać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Warszawie funkcjonuje cztery takie punkty, gdzie można oddać przykładowo kurtki, swetry czy ręczniki. Zbierane materiały są następnie przetwarzane na nowe surowce lub paliwo alternatywne. W minionym roku do stołecznych PSZOK-ów dostarczono przeszło 124 tony tekstyliów, co wskazuje na rosnącą świadomość ekologiczną mieszkańców stolicy.
Źródło: Urząd Miasta Warszawa
Oceń: Jak skutecznie oddać niepotrzebną odzież i tekstylia w Warszawie?
Zobacz Także