Czarne plamy i wykwity solne na ścianach, odpadające tynki i kafelki, unoszący się w pomieszczeniach zapach stęchlizny… Brzmi znajomo? To wyraźne sygnały, że problem wilgoci w budynku nie tyle się pojawił, co wkroczył na zaawansowany poziom i wymaga natychmiastowej reakcji. Co robić, gdy Twój dom zaatakowała wilgoć, doradzają specjaliści MPH Kapilar – firmy, która od 2009 roku specjalizuje się w osuszaniu budynków i odtwarzaniu izolacji przeciwwilgociowej w Warszawie.
Spis treści
Skąd się bierze wilgoć na ścianach?
Wilgoć występująca na ścianach może sięgać do wysokości nawet ok. półtora metra. Najczęstszą przyczyną zawilgocenia ścian jest podciąganie kapilarne, czyli wchłanianie przez materiał budowlany wody od dołu (z gruntu). Wilgoć gruntowa przenika w głąb murów coraz wyżej i wyżej. W konsekwencji w pomieszczeniach mieszkalnych zaczynają rozwijać się grzyby i pleśnie – nieestetyczne, szkodliwe dla zdrowia i zagrażające konstrukcji budynku. Do zjawiska tego dochodzi, gdy podstawa budynku nie została prawidłowo zaizolowana i w przeszłości nie miało miejsca osuszanie fundamentów.
Jak skutecznie osuszyć i trwale zabezpieczyć mury przed nasiąkaniem?
Jedyną metodą zapobiegającą podciąganiu kapilarnemu jest hydroizolacja pozioma. W ścianie wykonuje się poziomą barierę, która ma za zadanie odciąć dostęp wody od dołu. W ponad 50% przypadków to wystarcza, aby skutecznie i trwale pozbyć się problemu mokrych ścian. W szybkim i efektywnym wypchnięciu zgromadzonej w murach wilgoci bardzo pomaga iniekcja krystaliczna. Technologia ta, dzięki krystalizacji ściany, pozwala jednocześnie odtworzyć właściwą hydroizolację, więc obiekt zostaje odpowiednio zabezpieczony przed ponownym przedostawaniem się wilgoci do wnętrza konstrukcji. Natomiast w sytuacji, gdy ściana atakowana jest przez wodę na całej jej powierzchni (zazwyczaj ma to miejsce w przypadku ścian fundamentowych), rekomendowane jest wykonanie hydroizolacji pionowej, która pozwala na odcięcie dostępu wody, osuszenie ściany oraz wzmocnienie struktury mocno zawilgoconych partii muru. Zabezpieczenie struktury budynku ma kluczowe znaczenie dla stabilności jego funkcjonowania.
Komu powierzyć odtworzenie hydroizolacji budynku?
Praca przy zawilgoconych budynkach, zwłaszcza postawionych wiele lat wcześniej, wymaga wiedzy, doświadczenia i staranności, dlatego warto postawić na doświadczoną firmę, która stosuje innowacyjne i niezawodne metody hydroizolacji oraz może pochwalić się setkami z powodzeniem wykonanych zleceń – potwierdzonych referencjami. Najprościej wpisać do wyszukiwarki hydroizolacje Warszawa i przeanalizować opinie klientów na Profilach Firm w Google. Podczas wyboru wykonawcy warto zwrócić uwagę, czy osuszeniu konstrukcji budynku towarzyszy odtworzenie izolacji przeciwwilgociowej. Tak synergiczne działanie zapewnia wielokrotnie nagradzana, opatentowana technologia Iniekcji Krystalicznej®. W połączeniu z wiedzą, doświadczeniem i precyzją wykonawcy, metoda ta daje gwarancję skuteczności i trwałości wytworzonej bariery przeciwwilgociowej. W przypadku firmy MPH Kapilar jest to gwarancja wieczysta, udzielana na piśmie. Co ważne, całość prac wykonywana jest od wewnątrz budynku, więc nie trzeba odsłaniać fundamentów ani później regenerować terenu.